AŻ Festiwal to cykl koncertów i wydarzeń towarzyszących odbywających się w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi na ul. Żubardzkiej 2a.

Łódzki Maraton Bachowski jest przedsięwzięciem wyjątkowym w kalendarzu wydarzeń kulturalnych Łodzi. Jako jedyna impreza w mieście poświęcona w całości twórczości Johanna Sebastiana Bacha w przystępny i przyjemny sposób zaznajamia z jego geniuszem, który już od ponad 250 lat fascynuje specjalistów i laików muzycznych.

Corocznie, od 2013 roku, społeczności akademickiej Akademii Muzycznej w Łodzi obchodzi swoje święto, czyli Święto Uczelni, ustanowione na dzień 24 marca.

Co roku Akademia Muzyczna w Łodzi przygotowuje premiery teatralne. Uczelnia wystawia opery, musicale i operetki z udziałem studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego i uczelnianej orkiestry. Do 2012 roku przedstawienia odbywały się w Teatrze Wielkim w Łodzi, Muzeum Miasta Łodzi i Klubie Wytwórnia. Od 2013 roku Akademia zaprasza na przedstawienia również do swojej Sali Koncertowej przy ulicy Żubardzkiej.

Od 2014 roku w ramach obchodów Święta Uczelni Akademii Muzycznej w Łodzi odbywa się spotkanie z cyklu „Salon Absolwentów”. Do wspólnego świętowania zapraszani są najwybitniejsi absolwenci naszej Alma Mater, którzy poprzez swoją działalność artystyczną i naukową przyczyniają się do rozsławiania Uczelni w kraju i na świecie.

Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza uczniów, studentów i absolwentów szkół oraz uczelni muzycznych i wszystkich zainteresowanych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności pod kierunkiem pedagogów uczelni, do wzięcia udziału w całorocznych kursach w ramach Młodzieżowej Akademii Muzyki.

Wakacyjne kursy mistrzowskie Akademii Muzycznej w Łodzi prowadzone są przez pedagogów Uczelni oraz gości z Polski i zagranicy. Zajęcia Letniej Akademii Muzyki odbywają się w wakacje (lipiec – sierpień) w kilkunastu specjalnościach: fortepian, organy, instrumenty smyczkowe, instrumenty dęte, gitara, akordeon, perkusja, specjalności wokalne.

Akademia Muzyczna w Łodzi organizuje czasowe wystawy w foyer Sali koncertowej m.in. we współpracy z Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi i Akademią Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego. W budynku ROKEiDM prezentowane są prace studentów Akademii Muzycznej, zrealizowane w ramach zajęć „Laboratorium formy plastycznej”, „Struktury wizualne” oraz „Forms of Visual Art”, prowadzonych przez dr hab. Alicję Habisiak-Matczak.